erpeti
erpeti
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hova-Tovább
 
Sajtó-Tallózó
 
Ínyes-Mester
 
Kérlek, vigyázzatok!
Kérlek, vigyázzatok! : Nem csak kullancs és még néhány jó tanács

Nem csak kullancs és még néhány jó tanács

Dr. Kereszti Gábor  2005.04.19. 22:15

Ezekről a témákról nem olvashatunk eleget, hogy kedvenceink biztonságban legyenek.






Amit a bélférgekről és a féregtelenítésről tudni érdemes

Toxascaris leonia Széklet vagy hordozó fogyasztása
Bélgyulladás, fogyás, fénytelen szőr
  • - A féregtelenítés speciális pasztákkal, vagy tablettákkal történik, nem nehéz elvégezni. Ám előbb vizsgáltassuk meg a kutyát állatorvossal és a fertőzésnek megfelelő készítményt, valamint adagolást is ő írja elő.
  • - Az egyik nagyon fontos feladat a férgesedés megelőzésében a bolhák távoltartása, mert a bolhák egyes féregfajták köztes gazdái. Csípéssel és az állat szétharapásával terjesztik azt.
  • - Fordítsunk fokozott figyelmet a bélférgek távoltartására, mivel ránk, emberekre is veszélyesek lehetnek, ezért 3 havonta ismételjük meg a féregtelenítést. Kölyökkutyáknál 3-16 hetes korig rendszeresen ismételjük az orvos utsításai szerint.
  • - A nőstény egyedeket fedeztetés előtt féregtelenítsük!
  • - A húst minden esetben főzzük meg, ezzel is csökkentjük a fertőzés veszélyét.

    A kullancs

    Az alacsonyabb bokrokon és fűszálakon tartózkodó kullancsok, miután a kutya testével lesodorja őket, megtapadnak a szőrszálak között. A fákon lévő kullancsok azonban a kutya szagát - vajsav - is érzékelik és ráhullanak, mikor rejtekhelyük alatt elhalad. Lábaikkal megkapaszkodnak és szívószájszervüket a bőrbe mélyesztve rögzítik magukat. A kullancsok kórokozókat is terjeszthetnek nyálukkal, néhány napos vérszívást követően.
    A befurakodott kullancsot ezért tanácsos minél előbb eltávolítani. A legalkasabb eszköz ehhez egy hegyes csipesz, vagy egy speciális kullancsfogó, amellyel kihúzzuk a kullancsot. Fontos, hogy gyorsan és határozott mozdulattal húzzuk ki, mert így nem marad ideje, hogy fertőzött gyomortartalmát a kutya vérébe ürítse. Semmi esetre se kenjük be - mint ezt sokan állítják - olajjal, benzinnel, körömlakkal, vagy más "háziszerrel" a kihúzás előtt, mert fuldoklása idején nagy erővel üríti az állat vérébe nyálát.
    Régebben kihúzás előtt megcsavargatták a kullancsot, de miután a fenyőtobozhoz hasonló pikkelyekkel, horgokkal kapaszkodik, a függőleges húzással többre megyünk. A tapasztalat azt mutatja, hogy fontos az eltávolítás sebessége. Inkább maradjon benn a kullancs feje a gyors kihúzás miatt, minthogy a kutya fertőződjék. Ezért nem jó, ha az ujjunkkal próbáljuk a kullancsot kiszedni. Akaratlanul is megnyomjuk a hasát, így a beleit is, amelyek tartalma a sebbe ömlik, így bekövetkezhet a fertőzés.
    Ha a gyors kivétel során bennszakadt a kullancs feje, az nem olyan nagy tragédia. A szervezet, mint minden egyéb idegen anyagot, kilöki magából, és néhány napon belül a seb begyógyul.
    A kutyák kullancs terjesztette betegsége, a


    Babesiosis

    Kell, hogy írjunk erről a betegségről. Égetően fontos kérdéssé vált, hogy kutyatartók, tenyésztők ismerjék, mert ez egy olyan betegség, melynél a tulajdonos észrevételei, a korai felismerés adhat csak esélyt a gyógyulásra és az életben maradásra. Azért írom ezt ennyire kiélezetten, mert jó néhány év klinikai tapasztalatai alapján állíthatom, hogy az elhullások szinte minden esetben a hiányos adatok, késői felismerés, a későn állatorvos elé került esetek következménye. A tulajdonosok jó része nem ismeri a betegséget, nem tudja, mik azok a tünetek, melyek alapján a szakember időben beavatkozhat. Rengeteg tévhit él a kullancsokról és az általuk terjesztett betegségekről.

    A betegség kórokozóját a kullancsok juttatják az állat vérébe. A kórokozó egysejtű. (Semmi köze az emberi agyvelőgyulladást okozó vírushoz!) Ez az egysejtű a vörösvérsejtekben szaporodik. Megkettőződése során a vörösvértestek szétesnek. Számuk jelentősen lecsökken, s ez hiányos oxigén ellátást, vérfogyottságot eredményez. Ugyanakkor a belőlük kiszabaduló festékanyag okozza a könnyen észrevehető, látványos tüneteket.

    Kezdetben az állat kedvetlen, étvágytalan, sokat iszik. A láz leggyakrabban 40 celsius fölé emelkedik. Egy-két nap alatt a vizelet egyre sötétebbé, sötétsárgából véressé, majd szinte feketévé válhat. Újabb egy-két nap alatt a széteső vérfesték a látható nyálkahártyákat sárgává teszi. Ez kan kutyán legelőször a penis nyálkahártyáján látszik, de látható a szem kötőhártyáján, az ajkakon is. Súlyos esetben világos, rövid szőrű állatokon a has bőrén, esetleg a pigmentálatlan karmokon is látható.

    Nem véletlenül emeljük ki a kezdeti tünetek, a láz, bágyadtság, de főleg a vizelet elváltozásait. Az általunk kezelt betegek gyógyulásával kapcsolatos egyértelmű tapasztalat, hogy a már besárgult egyedek közül a fél év alatti, még intenzív vérképzésű egyedek, és a még nem sárga felnőttek gyógyulása nagyon valószínű, az idősebb, de már besárgult kutyák esélyei jóval kisebbek.
    Az idő tehát ellenünk dolgozik. Előfordulhat az év bármely szakaszában, tapasztalataink szerint egy májusi-júniusi hullám után a száraz nyár kis szünetet jelent, majd az október-november kifejezetten erős gyakoriságot mutat, az esetek java része erre az időszakra tehető. Az enyhe telek jellemzője egy viszonylag erőteljes februári esetszám.

    Erdei séta, vadászat esetén, de kertben tartott állatnál is rendszeresen vizsgáljuk meg az állat testét! A kullancsot vegyük, vagy vetessük ki. Hasznos a fertőtlenítőszerek odacseppentése, a csavarás iránya viszont babona: A kullancs nem jobb vagy bal menetes. Legfontosabb, hogy ilyen esetek után néhány napig figyeljük az állat vizeletét! Kedve, étvágya és hőmérséklete is jelzi a fertőződést, de szinte egyértelmű jelzés a vizelet színelváltozása. Ezeket a adatokat jelezzük a kezelő állatorvosnak, időt, esetleg az állatnak nem éppen kellemes vizsgálatokat tudunk így megtakarítani. De menjünk elé, előzzük meg a bajt!

    A gyógykezelésre használatos szerek egyike alkalmas megelőzésre. Egy hónapos védelmet ad a betegség ellen, de nem a kullancs ellen. Szépséghibája, hogy az egy hónap rövid, és hogy az injekció helyén, főleg érzékeny állaton csúnya duzzanat jelentkezhet. Permetezőszerek közül az Insecticid 2000, vagy a Biokill adhat néhány napos védelmet. Séta, kirándulás, vadászat előtt érdemes használni. Védelmi szempontból hasznosnak tartjuk a parazita elleni nyakörveket.
    Nyílván minden forgalomban lévő szert nem próbáltunk, ezek az adatok saját tapasztalataink, olyan orvosi vélemény, mely kereskedelmi, üzleti, és reklám érdekeket nem tartalmaz. Összefoglalva mit javasolhat az állatorvos? Használjuk a megelőzés módszerei közül a beváltakat, melyek mind kutyánk, mind saját praktikus szempontjainak megfelelnek! A veszélyes időszakokban, területeken gondoljunk az előfordulás lehetőségére!

    Ha gyanunk felmerül, hogy az állat beteg, ne várjunk, azonnal kezeltessük, megfigyeléseink elmondásával segítsük az állatorvost munkáját!

    Hőmérőzés

    • - Rázzuk le a higanyt 36 celsius fokig.
    • - Kérjünk meg valakit, hogy fogja le a kutyát.
    • - Kenjük be a hőmérő végét egy kis vazelinnel vagy olivaolajjal, hogy síkosabb legyen.
    • - Fél kézzel emeljük meg és kissé fordítsuk oldalra a kutya farkát, majd a hőmérőt kb. 2.5 cm mélységig dugjuk a végbélbe és tartsuk mozdulatlanul úgy, hogy a higanytartály a végbél falához érjen.
    • - Várjunk kb. 1-2 percig, majd vegyük ki a és olvassuk le a hőmérőt. Ha nem tudunk olvasni, kérjünk meg valakit, hogy segítsen.
    • - Rázzuk le a hőmérőt, mossuk meg és fertőtlenítsük, mielőtt a helyére tesszük.
      A kutya normális testhőmérséklete 38-39 celsius fok.

      Bolhák

      A kutyán élősködő bolha nem azonos az ember vagy a macska bolhájával.(?-a szerk.) A bolhák köztes gazdái a kutyák más élősködőinek is, - pl. bélféreg - de mindenekelőtt ingerik a bőrt. Amikor a bolha csíp, nyálat fecskendez a sebbe, hogy míg szívja, meg ne alvadjon a vér. A nyálában lévő vegyi anyagok sokszor a allergiát váltanak ki. Egyes különosen érzékeny kutyánál a bolhanyál nagy kiterjedésű gyulladást kelt a hát bőrén.
      A bolhák életük nagy részét az állat környezetében töltik, és csak vérszívás céljából ugranak a kutyára. A nőstény bolha takarókra, szőnyegekre, a padló vagy a falak repedéseibe rakja le petéit. Megfelelő hőmérséklet esetén a petékből lárvák kelnek ki, melyek meghatározott idő múltán bebábozódnak és legkevesebb három hét alatt kifejlett, ivarérett bolhává válnak. Láthatjuk tehát, hogy egyszeri bolhairtással a kutyán nem érhetünk el eredményt.
      Nem csupán a gazdaállaton, hanem az állat környezetében is ki kell irtani a bolhákat. E célra külsőleg és belsőleg ható szereket vehetünk igénybe. Bármilyen szert is használunk, mindig olvassuk el a mellékelt használati utasítást! A szakboltokban sokféle bolhaírtó nyakörvet árusítanak. Kényelmesen alkalmazhatóak a fentiont tartalmazó készítmények. Az apró tubusban lévő gélt 3-4 hetente, a szőrt széthajtva, egyszerűen csak fel kell kenni a két lapocka közti bőrre, ahonnan a kutya nem tudja lenyalni. A felszívódott hatóanyag egyenletesen eloszlik a bőrben, a teljes bőrfelületen kifejti hatását, az összes bolhát elpusztítja.
      A kutya testén tartózkodó bolhák elpusztítása mellett a kutya környezetének bolhamentesítése is fontos. Első lépésként végezzünk jó alapos tisztogatást, megszokott módon, jó alaposan porszívózzuk ki a szőnyegeket, a bútorkárpitokat, a padozat réseit, a szegélyléceket és környékét. Ne feledjük el a porzsákot is beporozni, befújni bolhairtó szerrel, s ha egy mód van rá, lehetőleg egyszer használatos porzsákot használjunk a bolhátlanító akcióhoz. A szállító kosarat, ládát, és a takarókat szintén porszívózzuk ki, és kezeljük le az irtószerrel. makacs esetekben hetekig, hónapokig is eltarthat, míg az összes bolhától megszabadulunk.

      Hőguta

      A napszúrás, illetve a hőguta tulajdonképpen a hőszabályozás súlyos, gyakran végzetes zavara. Jellemzői a hőtermelés erősödése, a hőleadás csökkenése, a következményes hőpangás; az állat szervezete a termelt hőtől sem a sugárzás, sem lihegés lévén nem képes megszabadulni (pl. páratelt levegőben, zsúfolt, meleg helyiségben). A tünetek rövid bágyadtság után drámai hirtelenséggel lépnek fel: gyengeség, légszomj, hányinger, mozgászavar, ájulás.
      A 43 celsius fokos testhőmérsékletet elérő kutyák szinte kivétel nélkül elpusztulnak, de az is gyakran előfordul, hogy az állat hőmérséklete alatta marad ugyan a 43 foknak, mégis elhullik. A hőguta és a napszúrás együttesen is előfordulhat. Ezt a jelenséget egyébként elsősorban a sima, rövid szőrű ebeknél figyelhetjük meg, mivel ezeknek az állatoknak nincs hőcsökkenést elsősegítő bundájuk. A nagy szőrzet ugyanis olyan, mint a juhász subája, nemcsak a hideg, de a meleg hőség ellen is védelmet nyújt, persze csak átlagos hőmérséklet-ingadozás mellett.

      Sok gazda nem gondol rá, hogy a tűző napon hagyott autóban kutyája szinte elviselhetetlenül szenved, ugyanígy az árnyéktalan udvaron, a kiállítások napsütötte ringjeiben. Sok eb kapott már hőgutát az 55-60 fokra felmelegedett autóban, annak ellenére, hogy az ablakok résnyire nyitva voltak. Az ilyen hőmérsékletet a kutya csupán 20-30 percig képes ártalom nélkül elviselni. (Ezért nyugodtan köpjük le azt az egyént, aki éppen rácsukja a tűző napon hagyott autó ajtaját kutyájára. - a szerk.)

      Megóvhatjuk a kutyát a számára káros hőmérsékletű és páratartalmú levegő hatásától, ha ilyen időszakokban mentesítjük az erős mozgás alól, a tűző napsütés elől pedig árnyékba viszzük. A hőguta tüneteinek jelentkezésekor az ebet itassuk meg bőségesen hideg vízzel, testét locsoljuk le, és mielőbb vigyük állatorvoshoz.

      A fog

      FOGVÁLTÁS A fogazat teljességét és a fogváltást a kutyatulajdonosnak ellenőriznie kell. Hiányzó vagy szám feletti fogak, a fogváltás zavarai a kutyánál súlyos betegségeket okozhatnak. Ezt akadályozza meg a rendszeres ellenőrzés.

      A legtöbb kutya szenved a fogfájástól vagy a szájüreg valami egyéb bajától. A bajok okozója a fogak felületén megtapadó lepedék (plakk). Ez nyálból, ételmaradékból és baktériumokból áll. Ha nem távolítjuk el rendszeresen, mészsók is rakódnak le, így jön létre a fogkő. - Az állatorvosok speciális ultrahangkészülékkel távolítják el a fogkövet. - A foghús gyulladással reagál a baktériumok felhalmozódására, és fogínygyulladás keletkezik. Jellegzetes tünete a kivörösödött foghús, amely fájdalomra érzékeny, vérzésre hajlamos. Ha a betegséget nem állítjuk meg, a fogak tartórendszere tönkremegy, a fogak kiesnek. Ezenkívül megszűnik a természetes akadály a baktérium behatolása ellen, bejutnak a vérkeringésbe, amely elszállítja a fertőzést a szervezet minden részébe, szív-, máj- és vesebetegséget idézhet elő. Gyakran előfordul, hogy a kutyák nagyon csendesek és szomorúak, mert a foggyulladástól szenvednek, de egy fogkezelés után mintegy varázsütésre, megint vidámak és elevenek lesznek. Fontos, hogy a fogak bajait kellő időben fedezzük fel. Már kölyökkorban elkezdhetjük a szájüreg rendszeres vizsgálatát, szemügyre véve a fogak állását, a lepedéket, elszíneződéseket, gyulladásokat. Korán, játékosan végezve a vizsgálatot a kutya megszokja, hogy gazdája megvizsgálja a száját.

 
Dátum
2025. Január
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Idő
 
Látogatók
Indulás: 2005-01-16
 
Barátok és Eléréseik
 
Jajjj...mi ez?...segítsééég!
 
Elég annyi cím ami eddig volt neked?
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?