A bzmirigy
2005.06.04. 19:53
Ha azt ltjuk, hogy kedvencnk "sznkzik", viszket, rgja magt, hullik a szre, ers szaga van, a vgblhez kapkod, akkor ez nagy valsznsggel bzmirigy problma.
BZMIRIGY PROBLMK
Az emltett tneteket leggyakrabban a vgbl krli mirigyek gyulladsa, kirlsnek hinya, gyulladsos elvltozsa okozza.
De kezdjk csak az elejn!
1. Mi is ez a "bzmirigy", s mi clt "szolgl?
Mg a kutysok (macsksok) jelents rsze sem tudja, hogy kedvenck vgblnylsnl ktoldalt van 1-1 vgblzacsk, melyek kivezet nyilsa kzvetlenl a vgblnylsnl van. A vladk jellegzetesen ers szag, ember szmra kifejezetten kellemetlen, bzs. Szine s llaga leginkbb taln a paraffinolajra emlkeztet, esetleg enyhn srgs szn. Normlis krlmnyek kztt hgan foly, ttetsz, tiszta folyadk.
Funkcii:
a) A vgblzacskk a kemny, tmtt blsr hatsra mechanikusan rlnek, ezzel a vgblnyls sikoss vlik, melynek kvetkeztben knnyebb vlik a szklet rtse.
A kutyk egy rsze mg arra is kpes, hogy a zacsk tartalmt a szkletrtstl fggetlenl akaratlagosan is rteni tudja.
b) Terletjellst is szolgl.
c) Vgl vdekezsre is hasznljk a kutyk, amikor nagyon megijednek. Nem ritka, hogy a rendelben a pciens riadalmban jkora adag mirigyvladkot rt. A "vdelem" az ers bzben van - az that szagtl nehz megszabadtani a krnyezetet, s a ruhanemt egyarnt.:-)
Megfigyelhet, hogy a kutyk, amikor egymssal tallkoznak, rendszerint egyms vgbelnek krnykt szimatoljk elszr. Ennek az az oka, hogy a bzmirigy vladknak szaga a msik kutya szmra gyszlvn mindent elrul a szag gazdjrl.
2. Mi okozza a "bzmirigy" gyulladst?
Rendszerint a kirls hinya, a vladk besrsdse, baktriumos fertzs idzi el. s ezt mi okozza? J krds. Hajlamosak vagyunk "civilizcis betegsgknt" kezelni ezt a problmt, amely tpllkozsi, tartsi (mozgshiny) okokra vezethet vissza. A vidki (tanyai) kutyknl lnyegesen ritkbban fordul el (vagy csak nem kezeltetik ket?). Valszn teht, hogy egy sszetett kroktan betegsgrl van sz, azaz nem egyetlen okra vezethet vissza a betegsg kialakulsa.
Korbban a macskknl csak igen elvtve tallkoztunk ezzel a problmval, manapsg a macska esetek szma is jelents emelkedst mutat.
A klnbz brgyulladsok, halljrat gyulladsok tbb, mint felnl egyttal a vgblzacsk gyulladsa is megllapthat.
3. Tnetek.
A bevezetben mr emltetteken kvl a vizsgl llatorvos azt tapasztalja, hogy a vgbl vizsglat sorn ktoldalt feszlsig teltek a vgblzacskk. Rendszerint nehezen rthetk, tartalmuk kezdetben barns szn, ksbb elhalt szvetcafatoktl darabos, esetleg gennyes, mg ksbb ktrnyszeren besrsdik, extrm esetben majdnem szraz, sr fogpaszta szer, a kinyomott vladk egyben marad.
A slyosabb esetekhez gyakran trsul ekcms brgyullads, amely elbb viszketssel, szrhullssal, brprral, ksbb prkkkel, majd nedvedzssel jr, kellemetlen, nehezen gygyul elvltozsokat okoz.
A vgbl tjka olyan fjdalmas lehet, hogy az llat emiatt nem rt blsarat (blsrpangs).
Ha a vladk nem tud a szoksos ton kirlni, elfordulhat, hogy a vgblnyls mellett, a brn keresztl tr utat magnak (kifakad).
![](http://i2.photobucket.com/albums/y48/eRPeti/webre/buzm.jpg)
4. Gygykezels.
A) Enyhbb esetben a vgblmirigyek mechanikus (rendszeres) rtse nmagban is gygyt hats.
B Slyos esetben, valamint ha a trsult brgyullads kiterjedtt vlik, elkerlhetetlen a beteg gygyszeres kezelse.
a) ltalban a slyos viszkets, lb-, comb- vagy farokt rgs, valamint a gyulladsos folyamat nhny ra alatt megszntethet injekcis kezelssel, de a kezelst 4-8 napig folytatni kell.
b) Kiterjedt brelvltozsnl elkerlhetetlen a beteg terlet szrtelentse, antibiotikumok, gyulladscskkentk helyi alkalmazsa (kencs, oldat).
c) Igen makacs betegsgnl szksg lehet a vgblzacskk ferttlentszeres, antibiotikumos tbltsre is.
d) Ha a "konzervatv" gygykezels eredmnytelen, a vgblzacskkat mttileg el kell tvoltani
5. Tancsok.
a) Ha a bevezetben lert tneteket tapasztalja llatnl, felttlenl forduljon llatorvoshoz!
b) Ne ijedjen meg, ha 1-2 hetes idkznknt visszarendelik "bzmirigy" vizsglatra a beteget. A gyakori rts a beteg gygyulst szolglja (nem kell flni tle).
c) Kozmetikusnak ne engedje, hogy rtse az llat "bzmirigyt". Az nem az dolga, rendszerint nem szakszeren vgzik. Ha az rts kell ismeretek nlkl trtnik, a beavatkozs az alapbajnl slyosabb kvetkezmnyekkel jrhat! (Ad analogiam: az ember sem a fodrszval vizsgltatja a prosztatjt!):-)
d) Ha llatnak voltak mr "bzmirigy" problmi, valsznleg hajlamos az ilyen jelleg megbetegedsre. Ebben az esetben javasolt a rendszeres kontrollvizsglat (esettl fggen) 3-6 havonta (esetenknt akr gyakrabban is!).
e) Ha az llat szklete flkemny vagy kemny, nagyobb a valsznsge a mirigyvladk rlsnek. Ezrt a magasabb rost- s csonttartalm tpllk etetse j hats lehet, br nem jelent biztos megoldst a problmra.
f) A rendszeres kiads mozgs kedvezen hat a vgblzacsk rlsre.
|