Kullancs
www.antsz.hu 2005.04.09. 20:03
Amilyen kicsi, olyan veszlyes emberre llatra egyarnt!
A kullancs
Haznkban elssorban a 1-4 mm nagysg, lapos, tojsdad alak, vrrel teleszvott llapotban babszem nagysgra megduzzad, srgsbarna szn kznsges kullancs (Ixodes ricinus) fordul el.
Biolgiai sajtossga
A nstny 2-9 vig tart lete sorn tbb ezer pett rak, melyekbl a lrvk a hmrsklettl fggen 2-8 hnap mlva kelnek ki. A petbl kibj lrvk fejldshez vrszvs szksges. A tpllkozstl fggen a fejlds teljes idtartama tlagosan 3 v. A hzillatok, fldn fszkel madarak s hllk, vadon l emlsk, valamint az ember vrt szvja.
Fszlakon, bokrokon legfeljebb 1,5 mter magassgban, lbaikon lev karmok s tapadkorongok segtsgvel megkapaszkodva, lgva vrja a tpllkozsi alkalmat.
A vrt ad gazdra hang- s szaginger hatsra ejti r magt. Az emberre kapaszkodott kullancs a ruhn vagy a brn tovbbmszik s csak nhny ra mlva kezd vrt szvni. Vrszvs utn a brrl magtl csak 3-8 nap mlva esik le. Hvs, nedves homokban tpllk nlkl 3-6 vig is ell, a fiatal alakok azonban az hezst kb. csak egy vig brjk. Szraz idben a nedves avar al hzdik. Nagy szmban klnsen tavasszal prilis-jnius kztt s sszel, szeptemberben fordul el.
Terjedse
Az emberre ess, nyirkos, de meleg idben, tbbnyire a kerti munka sorn vagy kirnduls kzben kapaszkodik fel. Kertjeinkbe a hzillatok, a fldn fszkel madarak s a vadon l kisemlsk "potyautasaknt" kerl be.
rtalma
Kt megbetegedst a kullancs-encephalitist s a Lyme-krt terjeszti, cspse tbbnyire teljesen fjdalmatlan, gy szrevtlen marad, mivel a szrcsatornba fecskendezett nylnak rzstelent hatsa van. A fertztt kullancs nylmirigybl a megbetegedst elidz krokozk csak a beszrst kvet 4-6 ra mlva, a felesleges vr visszaklendezsekor kerlnek az emberbe.
A kullancs-encephalitis vrust a vadon l llatokrl az emberre a kullancs viszi t. A fertzsek jelents rsze tnetmentes, kisebb rsze pedig influenzra emlkeztet betegsgtnetekkel, lzzal, fejfjssal, rossz kzrzettel zajlik le. Azonban egyes esetekben slyos idegrendszeri tnetek is kialakulhatnak. A betegsg ltalban teljes gygyulssal vgzdik.
A betegsg terjesztse szempontjbl kizrlag azok a kullancsok veszlyesek, amelyek vrust hordoznak. Laboratriumi vizsglatokkal is igazolt termszeti gcok – ahol a vrust hordoz kullancsok arnya a legmagasabb – az orszg dlnyugati, nyugati s szaki terletein tallhatk, melyek a szomszdos orszgok (Szlovkia, Ausztria, Szlovnia, Horvtorszg) termszeti gcaival sszefggsben vannak.
Ezeken a helyeken is legfeljebb minden ezredik hordozza a megbetegt vrust, egyb terleteken pedig 5-10000 kullancs kzl csak egyben tallhat krokoz. Ebbl kvetkezen a fertzs, klnsen a slyos megbetegeds lehetsge rendkvl csekly.
Ezt tmasztjk al az Orszgos Epidemiolgiai Kzpontban 1977-tl vezetett adatok is. 1977 s 1997 kztt vente tlagosan 240, 1998-tl azonban – elssorban a fokozottan veszlyeztettek krben, clzottan vgzett vdoltsok eredmnyeknt – vente csak 46-84 megbetegeds fordul el.
A betegek (akiknek tbb, mint 80%-a 20 vesnl idsebb volt) 65%-t Ngrd, Somogy, Vas, illetve Zala megykben szleltk. A megbetegeds 50 %-a jnius-jlius hnapban jelentkezett, teht a kullancsok elfordulsi gyakorisgval szoros sszefggst mutat. Leginkbb azok vannak kitve fertzsnek, akik munkjukbl addan gyakran tallkozhatnak kullanccsal (pl. erdszek, favgk, vadszok stb.).
A Lyme-krt a vadon l llatokrl a kullancsra kerl s az abban elszaporod baktrium (Borrelia burgdorferi) okozza.
A betegsg legjellegzetesebb klinikai tnete a vndorl brpr, amely ltalban nhny napos lappangsi id utn a csps helyn jelentkezik. A brelvltozs mindig kis kerek folt formjban kezddik, majd a szli rszeken terjedve, kzpen halvnyulva, gyrt forml. A brjelensget enyhe helyi fjdalom, g rzs, ritkn viszkets ksrheti, de fellphet magas lz, fej- s izomfjdalom, valamint agyi izgalomra utal tnetek is.
Igen ritkn, a kullancscsps utn 1-2 hnap mlva szvpanaszok s neurolgiai tnetek (zsibbads, vgtagfjdalom, perifris ideggyullads) is jelentkezhetnek. Legtbbszr azonban semmilyen trstnete nincs. A betegsgbl 1998-2003. kztt vente 992-1258 igazolt eset fordult el. Vdolts nincs ellene, de megfelel gygyszeres kezelssel jl gygythat.
Mindkt megbetegeds gyanjakor forduljunk orvoshoz!
Vdekezs a kullancsok rtalma ellen
Irtsukra a permetezs alkalmas, amellyel a jl krlhatrolt kertekbl biztonsggal kiirthat. Mivel a kullancsok a legtbb rovarirt szerrel szemben igen rzkenyek, ezrt azokban a kiskertekben, ahol a zldsggysokat, a gymlcsbokrokat, a fkat s a szlt krtevk ellen rendszeresen permetezik, ott aligha marad kullancs letben. Leginkbb az erdk mentn lev zrtkertekben s az jonnan parcellzott kiskertekben szksges kullancsirtsra felkszlni.
A permetezszerrel (ACTELLIC 50 EC) clszer a kezelst mr prilis hnapban megkezdeni, jniusban pedig megismtelni. Szeptember kzepn rdemes mg egy jabb permetezst beiktatni, mert ezzel a kvetkez esztendei elszaporodsuknak vethetnk gtat. A kullancsirts azonban csak tmeneti eredmnyt ad, ugyanis azok a klnfle llatokkal ismtelten behurcolsra kerlhetnek.
Megelzskre legfontosabb a brbe frdott kullancs mielbbi feldertse s eltvoltsa, az n. kullancsvizit, illetve rovarriaszt szerek hasznlata. Kullancs-encephalitis ellen vdolts is rendelkezsre ll
Kullancsvizit.
Ha a brnkbe befrdott kullancsot idben felfedezzk s elpuszttjuk, akkor nem kerlhet vrus a szervezetnkbe, ugyanis az llat a vrszvst kveten (kb. 4-6 ra mlva) juttatja a krokozkkal fertztt nylt az emberbe. Ezrt a kerti munkt befejezve vagy a termszetjrsbl hazatrve vegyk szemgyre gondosan azokat a terleteket, elssorban a hajlatokat s a derktjkot, ahov a kullancsok elszeretettel befrjk magukat. Mivel felismersk nehz – a kifejlett pldny vrszvs utn is legfeljebb lencsnyi anyajegyre hasonlt – ezrt figyelmes keressre van szksg!
A kullancs a brbl kt krmnk kz fogva gyengn csavar mozdulatokkal vatosan kihzhat, de csipesz vagy a gygyszertrakban beszerezhet “Kapiller-fle kullancs-kiemel kanl” segtsgvel az eltvolts knnyebb.
Az l kullancs eltvoltsakor annak feje knnyen leszakadhat s a brben maradva idegen testknt viselkedik, a szlkhoz hasonlan gennyedst okozhat. Ennek kezelse orvos feladata lehet. A csps helye a kullancs eltvoltsa utn is nha mg napokig vrs s viszket.
A klnfle rovarriaszt szerek (pl. AUTAN ACTIVE, JOHNSON OFF, PROTECT-B, SZUKU, UNISTOP stb.) a kullancsokat a kezelt brfellettl tvol tartjk, gy cspsket megakadlyozzk. Az egyes ksztmnyek (aeroszol, krm, folyadk, stift stb.) hatsnak idtartama a felvitt mennyisgtl fgg. A rovarriaszt szerekkel a szabadon hagyott brfelleteket kell bekenni, de az aeroszol palackkal a ruhzat is kezelhet.
A kullancs-encephalitis leghatkonyabb megelzsi mdja a vdolts, amely 3 oltsos alapimmunizlsbl ll. Az oltst – a megfelel vdettsg kialakulsa rdekben – ajnlott a hideg vszakban elkezdeni. A hosszantart vdettsg biztostsa rdekben 3 venknt emlkeztet olts szksges.
|