Allergiát okozó kutyaeledel
2005.04.26. 16:04
Amikor egy kutyánál bőrproblémák jelentkeznek, a legutolsó, ami eszünkbe jut, hogy ételallergia vagy ételérzékenység lehet a kiváltó ok.
Pedig az utóbbi években robbanásszerű gyorsasággal nő az olyan esetek száma, amikor nem mechanikai behatás, gomba vagy paraziták váltják ki a bőrbetegségeket, hanem négylábú barátaink tápláléka.
A legtöbb kutyát éveken keresztül etetik ugyanazzal a táppal, ezért ritkán gyanakodnak ételallergiára. De a kutyákban, akárcsak az emberekben, bármikor kialakulhat a tápokra, adalékanyagokra való érzékenység, allergia.
Amerikai kutatók felmérése szerint a bőrproblémák 10-15 %-át napjainkban az ételallergia okozza. A gyári tápokban található alkotóelemek közül a leggyakrabban a következők okoznak allergiát:
-
marhahús
-
csirkehús
-
kukorica
-
tojás
-
hal
-
birkahús
-
tej
-
tartósítószerek
-
disznóhús
-
szója
-
liszt
-
savó
-
cukor
Az allergiára utaló tünetek között vezető helyet foglal el a bőrviszketés, de gyakran előfordul a végbélnyílás körüli pirosodás, viszketés, fülgyulladás, szőrhullás, a mellső tappancsok nyalogatása, a pofa dörzsölése, étvágytalanság, fejrázás. Ritka esetben előfordulhat asztmás roham, viselkedésbeli változás, hasmenés, remegés, tüsszögés, hányás.
Miután az állatorvos ételallergiát diagnosztizált, négylábú barátunknak bizony, érdemes diétába kezdeni .
A diéta első szakaszában célszerű a fent felsorolt anyagokat teljesen kiküszöbölni az étrendből és olyasmivel etetni az állatot, amit korábban egyáltalán nem fogyasztott. A diétás kosztnak egyharmada legyen csak fehérje, kétharmada pedig keményítő. Bár a kacsahús, a lazac, a szója, a szarvashús és a nyúl megfelelő fehérjetartalmú és a rizs, a krumpli keményítőben gazdag, a szóját és a rizst nem mindig javasolják az állatorvosok. Több diétás szakirodalom javasol a kutyák számára kacsa és krumpli alapú diétát.
Ha sikerül a boltok polcain megfelelő diétás tápot találni kedvencünknek, igen szerencsések vagyunk, hiszen a házikosztos diétát csak meghatározott ideig, maximum 8 hétig szabad alkalmazni, mert nem teljes értékű.
Fontos, hogy a diéta első szakasza során a diétás táplálékon kívül semmi mást nem ehet a kutya. Nincs jutalomfalat, kutyakeksz vagy velőscsont, de még vitaminok, rágótabletták sem adhatók.
Ha az első szakasz alatt a tünetek javulnak, akkor minden, eddig "tiltott" alkotóelemet elkezdhetünk visszavinni az étrendbe. Természetesen csak fokozatosan, egyszerre egyet. Minden alkotóelemet legalább egy hétig (de inkább kettőig) kell adagolni, mielőtt egy másikat is bevonunk, így kiszűrhetjük, mikor jelentkeznek újra allergiás tünetek, melyik élelmiszer válthatja ki azokat.
Miután rájöttünk, mi okozza az allergiát, egyszerűen kiiktathatjuk kutyánk táplálékából a jövőben. Bár találhatók már a piacon hipoallergén tápok, mindig olvassuk el a cimkét vásárlás előtt.
Természetesen a diéta megkezdésekor tüneti kezelés is javallott; erről konzultáljunk minden esetben állatorvosunkkal!
A Egyesült Államokban a kutyák 20%-a szenved valamilyen allergiás jellegű megbetegedéstől; bőrgyulladástól, bolhaallergiától, ételallergiától, stb. Ne felejtsük el, hogy az allergiát rengeteg tényező okozhatja; a poratkák és a pollenek is vezető helyet foglalnak el a listán.
|